Před focením

Pár rad, které je dobré dodržovat než přijdete na newborn focení

 • ideální je upravit krmení tak, aby miminko jedlo až v ateliéru před focením, aby se dobře uspalo.
 • na focení si vyhraďte dostatečný čas, trvá delší dobu. Ty nejvíce spavá miminka mají hotovo za dvě hodiny. Ale často trvá focení déle. Někdy to maminky nečekají a jsou netrpělivé a postupem času nervozní, když miminko neusíná. Z 90% miminka neusnou hned na první pokus, ale trvá to i hodinu, někdy i víc a několik pokusů, než usne opravdu tvrdě. Většinou focení začínám od 10 h a miminko opravdu usne například až v 11 – 12 h. Takže se obrňte trpělivostí, stojí to za to a budete mít krásné fotky na celý život. 
 • pokud chcete vyfotit miminko se sourozenci, hlaste to, prosím, předem. A jsou-li starší sourozenci malé děti, které by se v ateliéru nudily, můžou je přivést tatínci do ateliéru až když jsou fotky miminka nafocené (bývá to po obědě).
 • důležité je, aby maminka několik dnů před focením opravdu jedla jen správné jídlo, které nenadýmá, aby se co nejvíc zamezilo prdům. Samozřejmě s tím, že na ně miminka trpí, se počítá. Ale například se mi už stalo, že miminko bylo velmi ubrečené, nedalo se utišit a v bříšku vysloveně křeče. Maminka si ze začátku stěžovala, jak může jíst pouze rýži. Ale nakonec postupem času z ní vylezlo, že tři dny před jedla dost nadýmavá jídla – jako třeba kyselo.. 
 • pokud se miminko škrábe, můžete mu dát rukavičky, aby bylo podrápané co nejméně. Máte-li strach, že miminko nebudeme moci fotit, protože se loupe, nebo má dětské akné, pak není třeba – s tím se počítá, je to normální a žádné miminko nemá pleť dokonalou.
 • dohodneme-li se na focení u Vás doma. Pak je potřeba před focením zatopit. Při focení musí být opravdu velké vedro. Rodiče často přitopí jen trochu, aby jim bylo příjemně. Ale to je pro miminko málo, je potřeba, aby se svlečené cítilo dobře a spalo. Na focení nosím i přímotop.
Bojíte se, že Vaše miminko je ubrečené a nespí a nepůjde nafotit? Není třeba, mnoho rodičů na focení naopak zjistí rady a triky jak miminko lze uspat. 

I kdyby Vám Vaše miminko připadalo ubrečené a nespavé, neobávejte se, nějaké zkušenosti s uspáváním už mám ;o)

Co s sebou do ateliéru

Pro miminko

 • látkové pleny
 • jednorázové pleny a věci na přebalení
 • dudlík pokud jej vyžaduje
 • UM, pokud nekojíte

Pro rodiče

 • věci na převlečení – při focení musí být vedro, aby miminko spalo a také se může stát, že vás pokaká

Kdy domlouvat focení

ideálně již v těhotenství, před termínem porodu, aby termín focení nebyl již obsazen. Ale samozřejmě to neznamená, že nemůžete volat až když je miminko na světě. Jen se může stát, že třeba nebude již volný termín. Pozor však na to, že miminka se fotí pouze do tří týdnů věku a já nejvíc preferuji focení kolem 9. – 14. dne od narození.
Když budeme mít předběžně domluvené focení, pak stačí jen napsat či zavolat až se miminko narodí a domluvíme si už jen přesný termín focení.

Co dostanete

Upravené fotografie dodám v plném rozlišení, posílám na email přes úschovnu.
Zpracování a dodání fotografií cca za 3 týdny.